Adem Ersoy

Unvan

Prof. Dr.

Doğum Tarihi

1961

Şehir

Adana

Ülke

Türkiye

1961 yılında Kozan’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Kozan’da tamamladı. Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi’nden dönem birincisi olarak mezun oldu.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açmış olduğu yurt dışı master doktora sınavlarını Fen Bilimleri alanında Türkiye ikincisi olarak kazandı.  Master, Doktora ve Post Doktora eğitimlerini Maden Mühendisliği alanında Nottingham Üniversitesi’nde (İngiltere) tamamladı.

Avrupa Birliği ve NATO projelerinde çalıştı. İngiltere’de 10 yıllık eğitim ve çalışma süresinden sonra mezun olduğu Çukurova Üniversitesi’ne döndü. Uzmanlık alanında 8 kitap, 100’ü aşkın ulusal ve uluslararası bilimsel makale üretti. Birçok ulusal ve uluslararası proje yönetti. NATO ve Avrupa Birliği’nden “Bilimsel Uluslararası Proje Ödülü” nün yanı sıra, 3 adet ulusal ödül aldı.

2008 ile 2011 yılları arasında Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanlığı, 2011-2012 yıllarında ise Adana Hacı Sabancı Organize Sanayi’nde bulunan Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü görevlerini yürüttü.

2011 tarihinde Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü olarak atandı ve halen bu görevini yürütmekte.

Evli ve üç çocuk babasıdır.