Aytunç Altındal

Unvan

Yazar

Doğum Tarihi

12 Ocak 1945

Ölüm Tarihi

18 Kasım 2013

Şehir

İstanbul

Ülke

Türkiye

Burç

Oğlak

12 Ocak 1945 tarihinde İstanbul-Bakırköy’de doğdu. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu ise Diyarbakır’da tamamladı. Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okuyarak liseyi bitirdi. 4 kardeşi olan Altındal içlerinde en küçüğüdür.

1973 yılında Partizan adlı şiir kitabı nedeniyle 7.5 yıl hapse mahkum oldu ve yurtdışına çıktı. 1975 yılında İsviçre’de “Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın” adlı kitabı çıkardı. 1977’de Havass ve 1984’de Süreç yayınlarını kurdu. 1982’ye kadar Süreç dergisini yönetti.

Daha sonra 1989’da Zürich’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Yine 1989 yılında Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992’de İngiltere Edinburg’daki International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngitere’de yayınlanan Three Faces Of Jesus(Üç İsa) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993’de Rusça’ya çevrildi.

1993’te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl- Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti) adlı uluslararası konferansta Oturum ve Bölüm Başkanlığına seçildi.

1995 yılında New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen, ilk ve tek Türk Konuşmacı oldu. Aynı sene, New York’ta Birleşmiş Milletler bağlantılı Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)’nda Uluslararası Danışman üyesi oldu.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu’nun “Sakıncasız” adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964’ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Çeviriler yaptı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı yasaklandı. Fransa ve İsviçre’de bazı yazıları yayımlandı.

Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Dr. Naciye Selin Şenocak Altındal ile evli olup kızı Yonca Bayrak’dır.

18 Kasım 2013 tarihinde İstanbul’da vefat etti. 19 Kasım 2013 günü öğle vakti Şakirin Camisi’nde kılınan namazın ardından Karacaahmet Mezarlığında toprağa verilecek.

Kitapları
* Türkiye’de Ve Dünyada Casuslar
* Gül Ve Haç Kardeşliği
* Tanrı Neden Fikir Değiştirdi?
* Üç İsa
* Devlet ve Kimlik
* Türkiye ve Ortodokslar
* Bilinmeyen Hitler
* Türk İmparatorluğu’nun Yıkılışına Dair Kehanetler Kitabı
* Türkiye ve Kadın
* Dünün Belgeleri Yarının Tarihi
* Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri
* Yoksul Tanrı Tyanalı Apollonius
* Vatikan Ve Papa’nın Gizli Türkiye Senaryosu