Aydan Şener

Doğum Tarihi

1 Mart 1963

Şehir

Kilis

Ülke

Türkiye

Burç

Balık

1 Mart 1963 tarihinde Kilis’te doğdu. Bir yaşındayken Bursa’ya yerleşti. Orta ve lise öğrenimimi Bursa’da tamamladı. 1981 yılında Türkiye Güzeli seçildi. Çok kısa bir süre mankenlik yaptı. Oyunculuğa başlaması 1983 yılında Küçük Ağa dizisiyle gerçekleşti. 1983 yılında evlendi.

Daha sonra Çalıkuşu, Yeniden Doğmak, Samanyolu, Fatih Harbiye dizilerinde oynadı.

Çalıkuşu dizisindeki Feride rolünü yönetmen Osman Seden teklif etti. Fiziksel olarak da bu role çok uygun olduğumu düşünüyordu Osman bey. Ben de çok büyük bir eser olduğu için hiç düşünmeden kabul ettim. 21 yaşındaydım. Beni çok etkiledi bu karakter. Çünkü Feride ayakları yere basan ama aynı zamanda da idealist bir köy öğretmeniydi. Çok duyarlı, duygulu; aynı zamanda çok onurlu ve gururlu bir kadındı.

Bu yönleriyle beni çok etkilemişti. Çok severek oynadım. Ve çok iyi yorumladığımı düşünüyorum açıkçası.

TRT’ye; 90’lı yıllarda özel T.V lerle dizi ve film çalışmaları yaptı. “İki Kız kardeş”, “Gül ve Diken”, “Zühre”, “Gölge Çiçeği”, “Tutku”, “Hicran”, “Ay Işığında Saklıdır”, “Kumru”, “Bir Aşkın Bittiği Yer”, “Yüzleşme”, “Hüznün Yüzü”, “Ah Nalan Ah”, “Nefes Alamıyorum” Tv filmleri…

Kendi ifadesiyle, 1988 yılında dünyaya getirdiği kızı Ecem hayatının en önemli varlığı. 1991 yılında eşinden ayrıldı.

En son T.R.T için “Mühürlü Güller” dizisini çekti.

Balık burcunun bütün özelliklerini taşıyorum. Merhametli, Duygusal, Kararsız çok iniş çıkışlı ruh yapısına sahip bir insanım.

İlk kazandığım para ilk para 1981 yılında ‘‘Küçük Ağa’’ ile başladım oyunculuk hayatıma. Ya beş yüz lira ya da beş yüz bin lira kazanmıştım. Gün geçtiçe sıfırlar artıyor. O yüzden net hatırlayamıyorum aldığım maaşı. Sanırım beş yüz bin liraydı. O zaman için iyi bir para kazanmıştım ve ufak tefek yatırımlar yaptım. Tabii aileme hediyeler almayı ihmal etmedim.

Eğer oyuncu olmasaydım; Gazeteci olmak isterdim. Lise çağlarından beri bir tutkuydu benim için. Ama gazeteci olamasam da gazetecilerle içli dışlı olduk sonunda! Sürekli yeni insanlarla tanışma imkanı bana çok cazip geliyor. İletişim kurmak, gözlemek ve yansıtmak çok zevkli.

İnsanları çok seviyorum ama insanlar kadar hayvanları da çok seviyorum. Öyle masum ve bize o kadar muhtaçlar ki… Bir tek onlara kötü muamele edebilen insanları hiç sevmiyorum. Evimde beslediğim iki tane köpeğim var .

Şimdiki aklım olsa, şöhretli bir kadın olarak yaşamayı tercih etmezdim. 18 yaşından bu yana bu şekilde yaşıyorum. Çok güzel tarafları da var. Hem sayılmak hem sevilmek çok güzel bir şey. Şimdikiler bir iki sene popüler oluyorlar, kendilerini dünyanın merkezi sanıyorlar. Ama üç beş sene sonra yoklar. Saygın şöhreti koruyabilmek için kendinizden bir şeyler veriyorsunuz.

İdealim ileriki yıllarda küçük de olsa bir çiftlik sahibi olup sokaklardaki kedi ve köpekleri oraya toplamak ve iyi bakılmalarını sağlamaktır.