Basri Hakan Hakyemez

Unvan

Müsteşar

Doğum Tarihi

28 Eylül 1969

Şehir

Samsun

Ülke

Türkiye

Burç

Terazi

28 Eylül 1969 tarihinde Samsun’da doğdu. Lisans eğitimini 1991 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümünde tamamladı. 1994 yılında Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı.

Ankara Üniversitesi Tarla Bitkileri Anabilim Dalında 1995 yılında Yüksek Lisans, 2000 yılında Doktora derecelerini aldı. 2001 yılında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne Yrd. Doç. olarak atandı. 2008 yılında Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Organik Tarım Programına Yrd. Doç. Dr. olarak ataması yapıldı. 2010 yılında Tarla Bitkileri Anabilim Dalında Doçent unvanını aldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesinde Fakülte Kurulu Üyeliği, Kırıkkale Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kızılırmak Araştırma ve Uygulama Merkezi, Mantar Araştırma ve Uygulama Laboratuarı (KÜMAL)’da yönetim kurulu üyeliklerinde, Kırıkkale Üniversitesi Bologna Eşgüdüm Komisyonu, Eğitim komisyonu, Senato üyeliklerinde bulundu. TÜBİTAK TOVAG’da ve bazı ulusal ve uluslar arası dergilerde hakemlik, ulusal danışma kurulu üyeliğinde bulundu. Program Koordinatörlüğü, Bölüm Başkanlığı görevlerini gerçekleştirdi. Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Müdürü olarak görev yaptı. TÜBİTAK’tan akademik performans teşvik ödülü, Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulu yayın birincisi ödüllerini aldı.

3 TUBİTAK Projesi, 2 DPT Projesi ve 1 adet Üniversite kaynaklı BAP projesi olmak üzere toplam 6 projede yardımcı araştırıcı ve yürütücü pozisyonunda çalıştı. 7 tanesi Science Citation Index (SCI) kapsamında olmak üzere ulusal ve uluslararası hakemli dergilerde yayınlanmış, ulusal ve uluslararası bilimsel toplantılarda sunulmuş 54 adet bilimsel eseri, ulusal bilimsel kitaplarda bölüm yazarlığı bulunmaktadır. Yayınlarından, akademik makalelerde alıntı yapılmıştır. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans düzeylerinde 19 adet derse girmiştir.

20 Ağustos 2011 tarihinde Gençlik ve Spor Bakanlığı Müsteşarı olarak atandı.

İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.