Burhanettin Kocamaz

Unvan

Belediye Başkanı

Doğum Tarihi

1955

Şehir

Mersin

Ülke

Türkiye

Burhanettin Kocamaz, 1955 yılında Tarsus’un Nacarlı Köyünde doğdu. İlk, Orta, Lise tahsilini Tarsus’ta tamamladı.

1972 yılında Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümüne girerek 1977 yılında mezun oldu. 1977–1978 yıllarında İskenderun Demir Çelik Fabrikası Kalite Kontrol Laboratuvarlar Müdürlüğünde çalıştı. 1980 öncesi Tarsus Endüstri Meslek Lisesi Kimya bölümünde, askerlik dönüşü Cengiz Topel Lisesinde Kimya öğretmenliği yaptı. Bu arada 1983–1985 yıllarında Ankara Hukuk Fakültesine devam etti. Ancak mazeretinden dolayı ayrıldı.

Daha sonra özel bir dershanede öğretmen ve ortak olarak 5 yıl görev yaptı.

1992 yılında MHP İlçe Teşkilatına girdi ve basın sözcüsü oldu. 27 Mart 1994 tarihinde yapılan seçimlerde MHP’den Belediye Başkanlığına aday oldu ve kazandı.

1999, 2004, 2009 ve 2014 yıllarında yapılan yerel seçimlerde de aynı başarıyla kazandığı Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini halen sürdürmektedir.

Evli ve üç çocuk babası olan Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz aynı zamanda Tarihi Kentler Birliği, Türkiye Belediyeler Birliği, Çukurova Belediyeler Birliği, İnanç Turizmi Belediyeler Birliği, Türk Dünyası Belediyeler Birliği, Tarsus ve Çevresi Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği (TAR-ÇEV-BİR) kurucu üyesidir. Halen Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi, Tarihi Kentler Birliği Meclis 1. Başkan Vekili, Çukurova Belediyeler Birliği ile Tarsus ve Çevresi Çevre Hizmetleri Belediyeler Birliği Başkanı olarak görev yapmaktadır.

Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz’a, Karacaoğlan Şiir Akşamları etkinliğinden dolayı Azerbaycan’da Türk Dünyasına yaptığı katkılardan dolayı “Fahri Doktora” unvanı verildi.

Türkiye’deki Tarihi Kentler Birliği gibi önemli kuruluşlardan, Valilikten, bazı yerel yönetimlere yönelik dergilerden başarı ödülleri aldı. Ayrıca Türk Dünyası Kültür Sanat Vakfı tarafından Nusret Mayın Gemisi’ni restore ettirerek müze olarak kültürümüze kazandırmasından dolayı Türk Dünyası Özel Hizmet Ödülü’ne layık görülmüştür.

Türkiye’deki birçok kuruluş, dergi ve gazete tarafından yılın belediye başkanı seçilen Burhanettin Kocamaz, aynı zamanda edebiyatımızın şiir dalına ilgi duymaktadır. Burhanettin Kocamaz’ın “Gönlümden Sızıntılar, Gönlümden Damlayanlar, Gönlümden Akanlar, Gönlümden Taşanlar, Gönlümü Aşanlar ve Gönlümden Çağlayanlar” olmak üzere altı şiir kitabı bulunuyor. Kitaplarında yer alan bazı şiirlerden oluşan “Kocamaz’ın Gönül İklimi” adlı iki CD’den oluşan albümü kısa süre önce yayımlanmıştır.