Behzat Uygur

Doğum Tarihi

21 Nisan 1963

Şehir

Kilis

Ülke

Türkiye

Burç

Boğa

21 Nisan 1963 tarihinde Kilis’te doğdu. Ünlü tiyatro oyuncusu Nejat Uygur‘un oğludur. 1987 yılında Ankara’da ilk defa babasının “Hastane mi Kestane mi” oyunu ile profosyonel tiyatro hayatina adım atti. Tiyatroculuktan önce uzun yıllar Galatasaray’da futbol oynadı.

Süheyl ve Behzat Uygur kardeşler doğdukları andan itibaren içinde bulundukları “Nejat Uygur Tiyatrosu”nda bir çok oyunda yer aldılar. Burada edindikleri bilgi birikimni ve tecrübe ile, 1991 senesinde “Süheyl-Behzat Uygur Tiyatrosu”nu kurdular. Süheyl/Behzat Uygur tiyatrosu kurulduktan sonra Boynuz Kulağı Geçer, Üç Salakşörler, Hişt Hişt Teleköle, Kodum mu Oturturum, Güldüren Şüphe, Tuhaf İkili, Benimle Oynar mısın, Komedi Komedi adlı oyunları ile 22 yıl boyunca hiç aralıksız tiyatro sahnelerinde yer aldılar.

“Şahane Pazar” adlı eğlence Proğramını abisi Süheyl Uygur’la birlikte sundu. 1993 yılından itibaren aralıksız 8 yıl sürdürdükleri “Şahane Pazar” programı ile TV ekranlarının vazgeçilmez ikilisi oldular. Şahane Pazar Süheyl ve Behzat Uygur kardeşlerin başarısı sayesinde bir ekran klasiği olmayı başarmıştır. Ayrıca bir de “Ha Babam De Babam” adlı bir program yapmışlardır. Behzat Uygur ayni zamanda sayısız televizyon programının da sunuculuğunu üstlenmiştir.

Sunuculuk ve tiyatro alanında bir çok ödül kazandılar. Müzik sektöründe de bir ilke imza atarak müzik ve mizahı birleştirdikleri bir single çıkardılar. “Abdülkadir” isimli singlelarının satış rakamı 100.000’i aştı. Bu da Uygur isminin markalaştığını, yaptıkları her işin tüketicisi olduğunun göstergesidir.

Yeni Asır’da Süheyl ile birlikte bir dönem tam sayfa yazılar yazdılar.

Behzat Uygur, Çiğdem Hanım ile evli olup Nejat ve Behzat adında iki oğlu vardır.

Tiyatro Oyunları;

Hastane mi Kestane mi?
Cibali Karakolu
Miğferine Çiçek Eken Asker
Şeyine Şey Ettimin Şeyi
Alo Orası Tımarhane mi?
Üçün Biri
Good Morning Ankara
Marko Paşa
Boynuz Kulağı Geçer
Üç Salakşörler
Hişt Hişt Teleköle
Kodum mu Oturturum
Güldüren Şüphe
Tuhaf Ikili
Benimle Oynar misinKomedi Komedi

Programlar ve Televizyon Filmleri;

2012 – Yaparim Bilirsin(Sunucu)
2011 – Kaç Para? (Sunucu)
2011 – Benimle Oynar mısın?
2009 – Bak Şu Duvara (Sunucu)
2009 – Korolar Carpışıyor (Sunucu)
2008 – Şahane Show(Sunucu)
2008 – Amiral Battı(Sunucu)
2007 – Buzda Dans (Sunucu)
2003 – Hırçın Menekşe
2001 – Yeşil Işık
2001 – Her şey Oğlum İçin
1996 – Bir Aşkın Bittiği Yer
1993 – Şahane Pazar(Sunucu)